Колочава - село файне, у туристів – популярне.

  Далеке гірське село, сусід озера «Синевир», впевнено завойовує провідні позиції на туристичній мапі Закарпаття.
 
  «Колочава - село файне, лиш мало у Куті…»,- співають жителі села, яке розташоване у Міжгірському районі Закарпатської області. Оперезана горами Стримбою, Ружою, Красною, Дарвайкою та Барвінком Колочава розкинулася у самому серці Верховини. За австро-угорського та чеського періоду її називали «землею без імені», «забутим Богом краєм» та попри усі скептичні прогнози село почало доводити усім що воно найбільш унікальне на Закарпатті.
  Коли людина з міста потрапляє в далеке закарпатське село, вона відразу починає милуватися пейзажем і спокоєм. Мимоволі здається, що мешканці цієї землі ніколи не страждають від метушні і не вмирають від стресів.
  Сюди їдуть звідусіль, адже туристів Колочава приваблює давно. З кожним роком зацікавлення до цього села лише зростає – багата історія, десять музеїв, двадцять пам’ятників та п’ятдесят пам’ятних об’єктів, недоторкана природа, мінеральні джерела, мальовничі гори, отари овець на полонинах...
  Найпершими Колочаву облюбували чехи, і все завдяки відомому чеському письменнику Івану Ольбрахту. У 30-х роках він періодично приїжджав до Колочави, написав про село роман «Микола Шугай-розбійник» та зняв фільм «Марійка-невірниця». Легенда про колочавського опришка живе й донині приваблюючи на терени села тисячі чеських туристів. У Колочаві встановлено пам’ятники відомому чеху та герою його романів, останньому опришку Карпат – Шугаю, відкрито кімнату-музей.
 
Село десяти музеїв
 
  Нині слава про Колочаву лунає по всій Україні та близькому закордонні завдяки численним музеям. Це єдине село в Україні, де їх працює аж десять.
  Одним з найпопулярніших серед туристів є музей під відкритим небом «Старе село» - перший сільський музей архітектури та побуту на Закарпатті. На його території відтворено село стародавньої Верховини із автентичних колочавських експонатів, які ознайомлюють із 300-річною історією побуту місцевих жителів. У скансені представлені пам’ятки культури різних часів та різних верств населення як за соціальним статусом (бідняки, середняки), так і за видом діяльності (вівчарі, лісоруби, теслі, шевці). Талановито організовують тут театральні дійства, найпопулярнішим серед яких є частування у єврейській корчмі за участю єврея Вольфа.
  Музей «Колочавська вузькоколійка» - єдиний в Україні, де широко представлено історію залізниці. Ешелон складається з раритетного паровоза та 10 вагонів, в яких експонати відтворюють минуле карпатської вузькоколійки. Кожен із гостей музею «Колочавська вузькоколійка» може відчути себе пасажиром залізниці, провідником і навіть черговим по станції.
  Перший школа-музей на Закарпатті «Радянська школа» передає атмосферу навчання дітей у 60-70-х роках минулого століття. Тут ви ознайомитеся з радянською шкільною атрибутикою та вступите до лав піонерів.
  Музей «Чеська школа» відтворює умови навчання дітей за чеської влади на Закарпатті. Оригінальні чеські експонати перенесуть вас на сто років назад - в країну Томаша Масарика.
  Спілка краєзнавців України визнала ці чотири музеї одними з найкращих серед приватних музеїв України.
  Музей - пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури 1795 року Церква Святого Духа належить до найвидатніших архітектурних досягнень Закарпаття. Бароковий ансамбль не залишить байдужим навіть найвибагливіших цінителів старовини.
  У музеї «Бункер Штаєра» відображено умови проживання та переховування колочавських повстанців, які вели антирадянську діяльність та були причетні до українського визвольного руху. Колочавець Михайло Штаєр був керівником групи у складі 6 чоловік.
  У такій криївці повстанці жили всю зиму, практично не виходячи зі схованки. Внаслідок вдалого маскування борців за вільну Україну майже 10 років не могли затримати каральні органи НКВС-КДБ. Навіть тепер знайти бункер-музей у лісі без провідника дуже складно. Та потрапивши до нього ви можете на собі відчути в якій атмосфері роками перебували хлопці з лісу. А якщо пощастить – то навіть особисто з ними зустрітися.
  Військово-історичний музей «Лінія Арпада - відреставрована оборонна система часів Другої світової війни, що розташований вздовж річки Теребля. До його складу входять чотири бункери, бетонні піраміди, земляні траншеї.
  Жителям Колочави доводилося воювати на різних війнах і за різну владу.
  Чимало із них брали участь у бойових діях далеко за межами рідної держави. Найбільше колочавців воювало в Афганістані. Тепер їх вшановано у музеї-меморіалі воїнам інтернаціоналістам «Блокпост». Пам’ятник має вигляд БРДМ, що стоїть на пагорбі у центрі села, а під ним розташовано кімнату-музей.
  У наймолодшому музеї «Колочавські бокораші» ви ознайомитеся із процесом сплаву лісу верховинськими річками та дізнаєтеся про всі тонкощі легендарної професії бокораша, відчуєте себе плотогоном на справжньому бокорі.
  Тут представлена справжня лісорубська колиба, зібрані автентичні знаряддя праці лісорубів та бокорашів, відтворені ризи для спуску деревини з гір. Величезний бокор чекає на воді, готовий у будь - яку мить поплисти по синіх хвилях Тереблі. Яскравим доповненням екскурсії по музею «Колочавські бокораші» стане унікальний документальний фільм про небезпечну роботу бокорашів.
  Про відомого чеського письменника Ольбрахта і його літературного героя-опришка Шугая можна дізнатися в музеї «Івана Ольбрахта».
  За бажанням туристів всі музеї можуть представити своїх історичних героїв під час театралізованої вистави.
 
  Гори, вівці й… папуги  
 
  На любителів походів у гори в Колочаві теж чекає несподіванка. На найвищій горі Стримбі (1719м) розташований унікальний заклад – «Школа вівчарства». Тут під керівництвом досвідчених вівчарів учні виганяють отару на випас, зможуть самі подоїти овець, зварити вурду та сир, бринзу, приготувати вівчарську юшку, навчитися грати на трембіті, сопілці, покататися верхи на коні.
  Якщо ви звикли весь час ходити по горах – ласкаво просимо. Оперезана горами Стримбою, Ружою, Красною, Дарвайкою та Барвінком Колочава розкинулася у самому серці Верховини. До того ж мальовничі гірські хребти щедро вкриті чорницями та брусницею. У лісі ж можна знайти чимало грибів та лісових ягід.
  До речі все тут екологічно чисте, адже село розташоване в найчистішому куточку Карпат, на територій національного природного парку «Синевир».
  Унікальним у Колочаві є також «Птахопарк у Василя Макара», який налічує близько 2 тисяч різних папуг та дивовижних голубів.
  А детальніше познайомитися із колочавською фауною можна у колибі-музеї «Фауна Колочави», де представлені опудала багатьох карпатських звірів. Тут же можна і скуштувати смачні та оригінальні колочавські страв. Зокрема Вас пригостять свіжими сиром та бринзою, які найкраще смакують у поєднанні із ріплянкою та токаном. Троїсті музики заграють для вас чарівну мелодію гір та навчать запальної колочавської коломийки.
  Є у селі і своя мінеральна вода, лікувальні властивості якої відомі вже давно.
 
  Туристична інфраструктура  
 
  Приїхати до Колочави на дорогому автомобілі тепер вже не страшно – у червні тут зробили нову асфальтовану дорогу. Всі найцікавіші об’єкти та музеї розташовані в межах асфальту.
  Зупинитись у Колочаві варто в найкращому та найкомфортабельнішому готелі села – комплексі відпочинку «АЖІО». Тут Вас почастують смачними колочавськими стравами чи приготують вашу улюблену на замовлення. Ви зможете відвідати сауну та покататися на квадроциклі.
  Організацією відпочинку та продаж турів у Колочаву здійснює лише один туристичний оператор – «АЖІО-ТУР». Компанія має свій офіс у Києві та філіал у самій Колочаві.
  Відпочинок у Колочаві цікавий не лише влітку, але й зимою, оскільки всі музеї працюють цілий рік. Також Колочава розташована недалеко від гірськолижних курортів Міжгір'я, Ізок, Пилипця, Верхнього Студеного, Подобовця, що дає можливість щодня кататися по нових схилах Карпат.
  Відпочинок у селі Колочава стане незабутнім враженням на все життя.
  Сюди хочеться приїжджати знову, і знову…
 
 
 
Закарпатська область,
Міжгірський район,
село Колочава
 
www.kolochava.com 
www.agio-tour.com.ua

 
Відпочинок у Колочаві та Закарпатті.
Екскурсії, проживання, харчування,
трансфери, походи в гори.
 
 
+38 (067) 215-09-85
філія у с. Колочаві 
+38 (044) 332-09-85
центральний офіс в м. Києві